- Nowy

Czym jest nabożeństwo do Matki Bożej - O. Wentura
Święty Bernard prześlicznie się wyraził mówiąc, że Przenajświętsza Panna jest najszczytniejszym arcydziełem rąk Boskich, przewyższającym wszystko co nie jest Bogiem, arcydziełem nad którym Sam tylko Boski dzieł mistrz góruje. To zaś trafne i piękne zdanie, tak rozwinąć można. Byle Przenajświętszą Pannę nie poczytywać za Bóstwo, i nie przypisywać Jej nic takiego, co właściwym jest tylko Bogu i odnosi się jedynie do Niego, jako Istoty najwyższej - wszelka chwała, wszelkie wywyższenie, należą się Przechwalebnej Matce Boga.
(fragment książki)
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
(edit with the Customer Reassurance module)
„Jeśli w tej książeczce znajdziesz coś nowego, czego by inni piszący o Nabożeństwie do Przenajświętszej Panny, dotąd tak wyraźnie, jak starałem się to tu uczynić, nie powiedzieli – to chyba to tylko, że głównie chciałem dowieść wielkich a najrozliczniejszych pożytków, z oddawania serdecznej czci Matce Bożej wynikających. A że jedną z cech czasów w których żyjemy, jest właśnie ubieganie się wyłącznie za tym co pożyteczne, co korzyść jaką przynosi, – więc zdaje mi się że książeczka ta będzie na czasie”.
W te to mniej więcej słowa przemówił do mnie jej Autor, a jak wiadomo jeden z najznakomitszych świeczników Kościoła w bieżącym wieku, doręczając mi łaskawie, to w swoim rodzaju arcydziełko, kiedy przed laty trzydziestu, miałem sposobność przedstawienia się mu osobiście.
Przytoczyłem zaś to jego własne o tej książeczce zdanie, gdyż określa ono doskonale całą jej treść, a przez to już i poleca ją bardzo każdemu czcicielowi naszej przenajdroższej Matki Niebieskiej.
Z zadania bowiem jakie sobie w niej założył Autor, wywiązał się on jak najświetniej. I ta jego rozprawa pełna jest głębokich myśli, najtrafniejszych a nawet w istocie nowych poglądów, wywodów uczonych, wyświecających i dowodzących niewymownych pożytków z oddawanej czci Przenajświętszej Pannie. Wszystko to zaś ożywione jest i tym duchem serdecznego do Niej nabożeństwa i tym namaszczeniem, jakim się odznaczają i inne znakomite pisma Ojca Wentury o Matce Bożej.
To skłoniło mnie do przełożenia tego dziełka na nasz język, dla przysłużenia się nim naszym pobożnym czcicielom Maryi, a których pokornie proszę o westchnienie do Niej za nędznym tłumaczem.
Pisałem w święto Przenajświętszej Panny, Matki Boskiego Pasterza roku Pańskiego 1888, w klasztorze Zakroczymskim
Tekst – Od Tłumacza
Opis
Specyficzne kody